facebook

poniedziałek, 21 lipca 2014

W reprezentacjach kochani, w klubach wygwizdywani - reszta świata

Z jednej strony idole i legendy rodzimych kibiców, z drugiej nieszanowani w klubach , opluwani i wygwizdywani. Piłkarscy geniusze nie zawsze cieszą się taką sympatią rodzimych fanów, jak tych klubowych. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego są lub byli nielubiani przez fanów klubów, w których grali, a często nawet nienawidzeni? Zapraszam na część drugą naszego felietonu.

sobota, 19 lipca 2014

Kompletnie konkretnie

      

Książka "Kompletnie konkretnie" to sentymentalna podróż do dzieciństwa, idealistyczna wizja piłkarskiego świata widziana oczami angielskich fanatyków futbolu. Lektura jest głosem o tym, co jest nie tak ze współczesną piłką nożną. Ile to razy w naszym kibicowskim życiu coś zmieniło się na naszą niekorzyść, coś nam się nie spodobało, ale przyjmowaliśmy to jako konieczność? Albo nie przywiązywaliśmy do tego większej wagi? Oni przywiązywali i połączeni miłością do futbolu napisali o tym książkę.

piątek, 18 lipca 2014

W reprezentacjach kochani, w klubach wygwizdywani - Europa



Z jednej strony idole i legendy rodzimych kibiców, z drugiej nieszanowani w klubach , opluwani i wygwizdywani. Piłkarscy geniusze nie zawsze cieszą się taką sympatią rodzimych fanów, jak tych klubowych. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego są lub byli nielubiani przez fanów klubów, w których grali, a często nawet nienawidzeni? Zapraszam do lektury.

Trzy finały 1979 r.

 

"Trzy finały" to pasjonująco spisana historia polskiego futbolu. Książka opowiada o przemianach zachodzących w polskiej piłce nożnej na przestrzeni dziejów. Przeczytamy o najwybitniejszych trenerach, piłkarzach, sztabie szkoleniowym i rozwoju najbardziej popularnego sportu w naszym kraju. A przede wszystkim o mistrzostwach świata, w których Polacy brali udział do roku 1979.

czwartek, 17 lipca 2014

Hity i kity mundialu w Brazylii - podsumowanie turnieju

Mistrzostwa świata 2014 właśnie przechodzą do historii. Był to czas bez wątpienia wyjątkowy. Okres wielkich emocji, sensacyjnych rozstrzygnięć i niespodzianek. Mundial w Brazylii to impreza paradoksów. Już w fazie grupowej odpadli obrońcy tytułu Hiszpanie, zawsze groźni Anglicy i Włosi. Odpadła również Portugalia z rozczarowującym Cristiano Ronaldo na czele. Prym za to wiodły reprezentacje uważane za kompletnych outsiderów jak Kostaryka czy Algieria. I to one były największymi wygranymi tego turnieju. Zespołami, które zdobyły coś ważniejszego niż Puchar Świata, zdobyły serca kibiców.

Niestrawne ogórki. Legia zatruta przez amatorów!

Środa, szesnasty dzień lipca, godzina 20.45, stadion Legii, około 20 stopni Celsjusza, świetnie przygotowana murawa, początek fazy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, mecz u siebie, z amatorami, przy wsparciu kilkunastu tysięcy wiernych kibiców, brzmi jak marzenie. Niestety nie dla wszystkich. Nie każdemu przecież chciałoby się biegać w takich warunkach za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Nie mówiąc już o walce, determinacji czy strzelaniu goli. To co zobaczyliśmy w środę przy Ł3 to był po prostu kataklizm...

sobota, 12 lipca 2014

„Z ławki trenera” Kazimierz Górski 1975r.


Książka "Z ławki trenera" to pamiętnik najwybitniejszego trenera w historii polskiego futbolu. Szkoleniowca, który przeszedł przez wszystkie szczeble Polskiego Związku Piłki Nożnej, by zostać bohaterem narodowym. Selekcjonera, który poprowadził reprezentację Polski najpierw do złotego medalu i mistrzostwa olimpijskiego, a dwa lata później do srebrnego medalu mistrzostw świata.

piątek, 11 lipca 2014

Dantejskie sceny. Auf Wiedersehen Brasil!


No i stało się. Brazylia, która od początku mundialu przepychała, wygrywała bez stylu i grała przeciętnie w końcu poznała swoje miejsce w szeregu. Oto zadbali niezawodni Niemcy czyli generałowie futbolu. Generałowie, dla których najważniejsze jest dobro wojska i własnego kraju. Ci, którzy są zawsze doskonale zorganizowani i zjednoczeni. Ci, którzy zawsze są drużyną. A do tego grają niezwykle widowiskowo i cieszą oko kibica.

czwartek, 3 lipca 2014

"Deyna" - Stefan Szczepłek



 "Deyna" to wspaniale opisana historia jednego z najwybitniejszych reżyserów gry w dziejach futbolu. Stefan Szczepłek, specjalista od Kazina, z fotograficzną precyzją opisuje legendę wspaniałego pomocnika. Książka to nie tylko dzieło związane z futbolem. "Deyna" to opowieść o trudnych czasach komunistycznej Polski, zmianach społeczno - politycznych zachodzących w naszym kraju i bezkompromisowej uległości wobec państwa.

1000 piłkarzy / 1000 Fußballer

             

Książka "1000 piłkarzy" to rewelacyjna encyklopedia piłki nożnej. Przedstawia najlepszych zawodników wszech czasów od A do Z w najpopularniejszej dyscyplinie sportu na świecie. Jest doskonałym zbiorem wiedzy historii futbolu. Jest też lekturą zaskakującą. O wielu zawodnikach z różnych względów czytelnik dowiaduje się po raz pierwszy. Jak stworzyć taką książkę? Czy w takich przypadkach możemy mówić o sprawiedliwości i obiektywizmie? Czy da się zebrać wszystkich wybitnych piłkarzy w jednym miejscu? Pytań jest wiele. Postaram się na nie odpowiedzieć, przynajmniej pokrótce.

środa, 2 lipca 2014

Kyrboss! Australijski kangurek przeskoczył Nadala

   

Niesamowity, heoriczny bój, wielki luz i znakomity serwis to atrybuty, którymi oczarował tenisowy świat. Jego spokój i radość z gry oczarowały miliony kibiców na całym świecie. Dla niego nie istnieją bariery. Najpierw po niezwykle emocjonującym pięciosetowym spotkaniu, w którym przegrywał już 0-2 wyrzucił za burtę Wimbledonu Gasqueta, a wczoraj potwierdził swój wielki talent. We wspaniałym stylu pokonując Rafę Nadala...

wtorek, 1 lipca 2014

Serca zdobyte. Koniec pięknego Raisu Lwów Pustyni

 
Algieria za burtą mundialu. W meczu o ćwierćfinał oczekiwaliśmy wielkiego spektaklu, niezapomnianego spotkania i stało się . W tym meczu było wszystko. Gole, niezwykłe tempo, walka i wielkie emocje. Burza braw należy się Afrykanom. Za ambicję, determinację i nieustępliwość. Przegrać też trzeba umieć. I to z taką klasą. Postawić się przyszłym mistrzom świata, to nie byle co. Słowa uznania i oklaski. Chapeau bas.