facebook

piątek, 18 lipca 2014

Trzy finały 1979 r.

 

"Trzy finały" to pasjonująco spisana historia polskiego futbolu. Książka opowiada o przemianach zachodzących w polskiej piłce nożnej na przestrzeni dziejów. Przeczytamy o najwybitniejszych trenerach, piłkarzach, sztabie szkoleniowym i rozwoju najbardziej popularnego sportu w naszym kraju. A przede wszystkim o mistrzostwach świata, w których Polacy brali udział do roku 1979.
Lektura rozpoczyna się od debiutu Polaków w latach trzydziestych poprzedniego stulecia. Autorzy piszą o powodach i przyczynach braku naszej kadry na pierwszych mistrzostwach świata w 1930 roku. Z chirurgiczną dokładnością opisują zmiany zachodzące w Polskim Związku Piłki Nożnej, przełomowe mecze i decyzje. Przedstawiają nam problemy, z którymi musiała sobie poradzić polska reprezentacja lat 30.
Autorzy książki przybliżają nam kłopoty naszej kadry, opowiadają w jaki sposób doszło do tego, że Polska zagrała dotychczas (rok 1979) tylko w trzech mistrzostwach świata. W kolejnym rozdziale czytelnik ma okazję zapoznać się z historią eliminacji polskiej reprezentacji do mundiali. Dowiaduje się też, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat, jakie były przyczyny i skutki takiego stanu rzeczy.
Na kolejnych stronach pasjonującej historii poznajemy drogę z Wągrowca do Strasburga czyli trasę wyznaczoną przez polską drużynę narodową w kierunku mistrzostw świata we Francji w 1938 roku. Poznajemy sztab szkoleniowy reprezentacji, jej piłkarzy, styl i system gry. W tym samym rozdziale przeczytamy o batalii o srebrny medal w Niemczech w 1974 roku i mundialu w Argentynie, cztery lata później. A wszystko to z udziałem najwybitniejszych polskich piłkarzy wszech czasów.
W dalszej części lektury autorzy opisują mundial w Argentynie, czyli mistrzostwa w kolorze azul. Mało tu o samej reprezentacji Polski, a więcej o organizacji i specyfice turnieju rozgrywanego w Ameryce Południowej. Kolejne strony to przedstawienie drogi, kształtowanie się naszej kadry na wspomniane mistrzostwa świata.
Autorzy zastanawiają się dlaczego Polacy, mający najlepszy skład na świecie, nie potrafili zdobyć przynajmniej medalu na mundialu w Argentynie. Zastanawiają się kto zawinił, jakie błędy zostały popełnione i co było przyczyną zawodu. Kolejny rozdział to opis najdramatyczniejszych meczów polskiej reprezentacji w historii.
Czytelnik ponownie przenosi się w czasy lat trzydziestych i meczu z Brazylią. Poznaje ciężkie okresy przemian Polski jako narodu i kraju. Dowiaduje się czego zabrakło Polakom w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Czyta o wielkich emocjach, niezapomnianych bramkach, historycznych zwycięstwach i histerycznych porażkach.
W końcu autorzy przenoszą nas na Wembley i przypominają legendarne spotkanie z Anglikami. Zastanawiają się, który mecz w dziejach polskiego futbolu był najlepszy i jaki miał sens mecz na wodzie z Niemcami w 1974 roku.
Na dalszych kartach lektury przekonamy się jakie zdanie na temat Polaków mają gospodarze mistrzostw świata, w których grała nasza reprezentacja.
Książka wciąga nas także w czasy niezwykłych bojów z Portugalią i najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. I to właśnie nim poświęcony jest przed ostatni rozdział. Czytelnik od kuchni poznaje dzieje najlepszych zawodników, ich legendy i historię. Poznajemy też genialnych piłkarzy "za wcześnie urodzonych". Wśród nich znaleźli się Gerard Cieślik, Ernest Pol czy Lucjan Brychczy. Autorzy nie mają wątpliwości, że gdyby Ci zawodnicy grali w latach siedemdziesiątych Polska zostałaby mistrzem świata.
Ostatnie strony książki poświęcone są trenerom - selekcjonerom, których do roku 1979 mieliśmy tylko pięciu. Końcowe karty lektury to wykaz spotkań w meczach eliminacyjnych i turnieju finałowym wraz ze składami. Dalej znajdziemy także wykaz najlepszych strzelców polskich i najskuteczniejszych snajperów w historii mistrzostw świata.
Kolorytu książce dodają archiwalne zdjęcia z najpiękniejszych momentów dziejów polskiej piłki. "Trzy Finały" czyli praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Lechowskiego to propozycja wyborna. Doskonale opisująca polski futbol na przestrzeni dziejów, naszą piłkarską potęgę i siłę.


Książka absolutnie mnie zachwyciła i pochłonęła, czytając ją zarówno w wieku 15, jak i 21 lat. Po prostu rewelacja. Autorzy składają nam propozycję nie do odrzucenia. Nie siłą, nie przymusem, ale wiedzą i pasją, z którą opisują wydarzenia. Znakomite. Po prostu znakomite...

4 komentarze:

 1. Gdzie można dostac te ksiazke?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poszukac w internecie. Widziałem na allegro, da się znaleźc i zamówic. Naprawdę warto

   Usuń
  2. A moze jakis konkurs? Dla zwyciezcy ksiazka?

   Usuń