facebook

poniedziałek, 22 lipca 2013

Sheffield F.C.- pierwszy klub piłkarskiPoznawania historii futbolu, ciąg dalszy. Jakiś czas temu pisaliśmy o najskuteczniejszym napastniku w historii futbolu Arturze Friedenreichu http://miedzy-slupkami.blogspot.com/2013/01/niezapomniane-gwiazdy.html, kilka dni temu ukazał się tekst o Chinach jako ojczyźnie futbolu http://miedzy-slupkami.blogspot.com/2013/07/chiny-ojczyzna-futbolu.html. Dziś proponujemy podróż na Wyspy Brytyjskie i poznanie pierwszego klubu piłkarskiego - Sheffield F.C.

Wszystko rozpoczęło się w 1843 roku od powstania Guy's Hospital Rugby-Football Club, organizacji, która wzbudzała wątpliwości i pytania: czy rugby jest futbolem? Ponieważ rosło grono zwolenników futbolu a'la rugby  stworzonego przez Williama Webba Ellisa, zostały wydane w 1946 roku pierwsze zasady nowej gry. Dwa lata później skłoniło to byłych uczniów Harrow, Winchester, Shrewsbury i Eton do sformułowania zasad właściwego futbolu.

Oddzieliły one rugby od futbolu i są uważane za akt narodzin piłki nożnej. Uczniowie stworzyli pierwszy klub piłkarski o nazwie FC Sheffield, a tym samym skończyli bałagan istniejący na linii rugby-futbol. Przede wszystkim zakwestionowali brutalność konkurencyjnej dyscypliny. W ręcznie napisanym protokole "Rules and Regulations" punkt pierwszy ma historyczne znaczenie: "That this be called the Sheffield Foot-Ball Club". Tym samym powstały dwie odrębne dyscypliny sportu, rugby i futbol.

Założyciele sformułowali również 17 postanowień dotyczących działalności klubu oraz 11 prawideł gry  w piłkę nożną. Odwołali się przy tym, do "reguł z Cambridge", w opracowaniu których brali udział uczniowie z Harrow. Status ten miał być początkowo wydrukowany, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Dzięki temu każdy klub miał prawo ustanawiać swoje własne reguły gry.

FC Sheffield to najstarszy uczestnik piłkarskich derbów na świecie. W "Rules derby" czy jak kto woli "Sheffield derby" mierzyli się z rywalem zza miedzy, FC Hallam. Swoje mecze rozgrywali na stadionie Bramall Lane ( dziś "twierdza" Sheffield United ). W tym czasie na terenie Wielkiej Brytanii powstały także takie kluby piłkarskie jak FC Barnes, Christal Palace, Richmond Club, Crusades, Kilburn, War Office Club, Blackheath czy Epping Forest Club.

Rozgrywały one spotkania między sobą i jednocześnie sprzeczały się co do reguł gry. W jednej tylko kwestii panowała absolutna zgodność: piłka przez żadnego zawodnika z pola nie może być dotknięta ręką. Po wielu latach  drużyna "The Ancients"  zmieniła adres i grała odpowiednio na stadionach Hillsborough Park, Owlerton Stadium i Don Valley Stadium, po czym osiadła na przedmieściu Sheffield, w Dronfield, co nie przyczyniło się jednak do sukcesów sportowych.

W 2009 roku, najstarszy piłkarski klub na świecie gościł w Polsce. 24 lipca tego roku rozegrał towarzyski mecz z Hutnikiem Kraków. Na Suchych Stawach w ramach obchodów 60. rocznicy powstania Nowej Huty, mecz zakończył się zwycięstwem Hutnika 3-1. "The Club" pomimo pięknej i bogatej historii nigdy nie było piłkarską potęgą. Od początku istnienia klub tułał się po niższych ligach, a obecnie występuje w  amatorskiej Northern Premier League Division One South.


Mówiąc krótko mówisz piłka nożna, myślisz Anglia. Najstarszy klub, najstarsza federacja, najstarsze rozgrywki, usankcjonowanie przepisów, najciekawsza liga, największe emocje i Ci niezwykli kibice. Może i Anglia nie jest pierwszą ojczyzną futbolu, ale bez wątpienia tą najważniejszą. Może FC Sheffield nie jest największym klubem na świecie, ale z pewnością historycznie najważniejszym.

Artykuł pojawił się także na portalu ekstraklasa.net

4 komentarze:

  1. Świetny tekst.

    OdpowiedzUsuń
  2. A pIeRwSzY w PoLsCe KlUb To PoGoŃ lWóW

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawde ciekawy artykuł, super piszecie o historii futbolu. Oby więcej takich tekstów.

    OdpowiedzUsuń